MENU

PL

Asertywność – czy można się jej nauczyć?

Istnieją ludzie, którym asertywność przychodzi naturalnie, jednak większość z nas uczy się jej przez całe życie. Jedno jest pewne, postawa asertywna jest najlepszą z możliwych zarówno na co dzień, jak
i w sytuacjach biznesowych.

Czym zatem jest postawa asertywna? Jest to postawa, dzięki której zachowujemy „siebie”, własne poglądy i racje nie raniąc przy tym innych. Inaczej mówiąc, polega na szacunku zarówno do siebie, jak
i względem innych.  

Asertywność nie przejawia się tylko w wyrażaniu własnych poglądów, to także przyjmowanie krytyki oraz umiejętność krytykowania innych, to samo dotyczy pochwał. Ile razy słyszymy na zwykłe: „ładną masz sukienkę” odpowiedź: „a wiesz, stara już jest”. To tylko bardzo drobny przykład, ale pokazuje nieumiejętność zareagowania na pochwałę. Podobnie jest z krytyką.

Do bycia asertywnym potrzebne jest rozpoznanie własnych słabych i mocnych stron. Poznając siebie łatwiej nam adekwatnie odbierać rzeczywistość. A także zapanować nad uległością, czy jej przeciwnym biegunem – agresją.

Wszystkie powyższe spostrzeżenia odnoszą się zarówno do relacji prywatnych jak i biznesowych, warto uczyć się postawy asertywnej w każdej sferze, w której przebywamy. A co najważniejsze, na prawdę można się jej nauczyć.

Jest wiele książek, materiałów w Internecie,  z których poznamy techniki asertywności. Wiedza ta na pewno będzie przydatna. Jestem jednak przekonana, że nic tak jak ćwiczenia nie pomoże nam we wdrażaniu tej wiedzy w życie.

Zachęcamy do skorzystania ze szkolenia: „Asertywność w biznesie”, więcej o szkoleniu na naszej stronie:  http://perspecta.pl/szkolenia-zamkniete.

Agnieszka Ćwiklińska - Ślebioda


wróć