MENU

PL

Jak ważny jest dla Ciebie samorozwój?

W tym temacie chciałbym pokazać jak ważna jest praca nad sobą, dodatkowe zgłębianie wiedzy, poszerzanie swoich horyzontów. W dzisiejszych czasach trzeba być bardzo elastycznym, po to by dopasować się do rynku pracy. Bardzo często trzeba samemu zdobywać kompetencje, być takim samoukiem, rozwijać siebie poprzez pasje, ćwiczenia i pracą nad własnym charakterem.

Ciągle słyszymy z każdej strony o samorozwoju, że to ważne, że pomoże nam odnaleźć się w pracy. Czym tak naprawdę jest termin samorozwój? Już śpieszę z wyjaśnieniem. Chodzi o to, by samemu z pełną odpowiedzialnością dążyć do rozwoju własnych kompetencji, umiejętności, pasji itp. Pewnie teraz zastanawiasz się jak to zrobić. Szczerze, nie ma w tym skomplikowanych rzeczy, wymagających od Ciebie ogromnych nakładów czasu oraz finansów.

Po pierwsze. Przeanalizuj swoje kompetencje i umiejętności. Najlepiej będzie kiedy to wszystko spiszesz na kartce, czy w komputerze. Ważne by mieć to przed oczami. Potem zastanów się w jaki sposób możesz je rozwijać, ulepszać oraz uzupełniać o brakującą wiedzę. Postaw sobie cel, w którym określisz jaką wiedzą chciałbyś przyswoić i jakie potem ona daje możliwości. Ważne byś pojedynczo skupiał się na nauce nowych kompetencji lub ich doszkalaniu. Nie próbuj na raz nauczyć się wszystkiego. Lepiej  będzie, kiedy ustawisz sobie priorytety, tego czego chcesz w danym momencie się nauczyć. To pozwoli zachować ład i porządek w nauce oraz w Twojej głowie.

Po drugie. Musisz mieć świadomość, że zmiany nie przychodzą z dnia na dzień. To proces rozłożony w czasie. Warto małymi krokami zbliżać się do zaplanowanego przez nas rozwoju - czyli określonych zmian. Tutaj przyda Ci się dużo determinacji oraz zapału do działania. Nie zrażaj się, kiedy napotkasz na przeszkody. To dzięki nim nauczysz się więcej oraz przetestujesz swoje kompetencje.

Po trzecie. Kiedy już wiesz w jaką stronę chcesz ćwiczyć swoje umiejętności, możesz to zrobić na własną rękę. W sieci jest mnóstwo materiałów do nauki, to chociażby wartościowe blogi, ciekawe i inspirujące strony na facebook’u można znaleźć także materiały z darmowych szkoleń, elektroniczne wydania książek specjalistycznych. Jeżeli masz mało czasu zawsze możesz posłuchać ciekawych rzeczy opublikowanych w serwisie YouTube. Świetnym rozwiązaniem są także podcasty. Możesz ich słuchać wszędzie w drodze do pracy, robiąc zakupy, czy sprzątając mieszkanie. Jeżeli taka forma nauki Ci nie odpowiada, możesz znaleźć w swoim mieście kursy lub szkolenia z określonych dziedzin.

Tak jak wspomniałem na początku to ciężka praca nad sobą niekiedy i nad charakterem i silną wolą. Pamiętaj jednak, że wszystko co robisz to inwestycja w samego siebie. Nikt Ci tego nie zabierze. Świadomość posiadanej wiedzy, umiejętności, kompetencji powoduje, że znamy swoją wartość. Jesteśmy pewniejsi siebie, osiągamy swoje cele oraz sukcesy.

Michał Kozłowski


wróć