MENU

PL

Dlaczego boimy się chodzić do psychologa?

W Polsce uważa się, że do psychologa chodzą tylko i wyłącznie osoby mające poważne problemy natury psychicznej, zagrażające ich życiu. I tutaj właśnie jest odpowiedz na pytanie zawarte w tytule artykułu. Opinia społeczeństwa na temat wizyt u psychologa. Kojarzą nam się z czymś złym. Te przeświadczenia mają swoje korzenie w odleglej przeszłości, kiedy psychoterapia kojarzyła się z chorobami psychicznymi. Lekarz psychiatra – leczył i przepisywał lekarstwa, a samego pacjenta często zamykano w ośrodkach psychiatrycznych. To bardzo poważny błąd, ponieważ psychiatra i psycholog to dwie różne osoby.

Psycholog to osoba, której zadaniem jest nam pomóc z akceptacją samego siebie, z nieśmiałością, czy tez pracą z cechami i przyzwyczajeniami, które chcemy w sobie zmienić. Dzięki której wiemy, ze warto popracować nad sobą. Pomaga nam w sferach prywatnych, jak i w zawodowych. 

Psychiatra z kolei skupia się na leczeniu poważnych zaburzeń, które często mogą stanowić poważne zagrożenie dla dotkniętych chorobą osób i ich otoczenia.

Kiedy warto zwrócić się o pomoc do psychologa?

Gdy zauważamy nurtujące i powracające nas myśli, złe samopoczucie, bądź poczucie strachu i bezradności powinniśmy bezzwłocznie zgłosić się po pomoc. W końcu lepiej zapobiegać niż leczyć. Im szybciej uda nam się zdefiniować i wykryć podłoże naszego problemu tym lepiej. Jeśli zastanawiamy się nad wizytą od dłuższego czasu i wykazujemy przede wszystkim chęci, by to zrobić jest to bardzo dobry moment na wszczęcie pierwszych kroków.

Najważniejszym aspektem w tym wszystkim jest nieprzejmowanie się opinią innych na temat terapii u psychologa. Bardzo ważne jest postrzeganie samego siebie, to jacy jesteśmy, nasze przekonania, cechy charakteru – to czy akceptujemy, czy tez nie. Większość z nas boi się przyznać samemu przed sobą do swoich problemów. Ponadto, większość osób rezygnuje z wizyt u specjalisty, bo uważa, że problemy, których doświadczają są mało istotne, nie „zaliczają” się do tego żeby szukać pomocy. Żyjemy w przekonaniu, ze zdrowie psychiczne jest mniej ważne jak fizyczne. Co jest absolutną bzdurą.

Jednakże w ciągu ostatnich lat zaczęło się to zmieniać. Zwracamy większą uwagę na nasze emocje, na ludzi którymi się otaczamy. Coraz częściej uciekamy z stresujących  miejsc pracy, wybierając te, gdzie panuje spokojna i przyjemna atmosfera.

Mam nadzieję, że nasze społeczeństwo dla własnego dobra zmieni zdanie na temat wizyt u psychologa.

Kinga Plińska


wróć