MENU

PL

Najbardziej pożądane zawody w 2019 roku

Bez wątpienia rynek pracy w XXI wieku ulega ciągłym zmianom. Przekłada się to na zmiany znaczenia konkretnych zawodów, a ponieważ jeden staje się nagle pożądany, inny odchodzi w cień. Biorąc pod uwagę rok 2019 możemy śmiało powiedzieć, że pewni pracownicy posiadający określone kompetencje, nie musieli poszukiwać pracy na własną rękę, ponieważ to pracodawcy sami przychodzili do nich z propozycjami.

Jakie umiejętności pracowników były najbardziej pożądane na rynku pracy w 2019 roku?

Przede wszystkim są to umiejętności informatyczne. W dobie ciągłego wzrostu znaczenia sprzętów komputerowych i rozwoju systemów informatycznych, bez dwóch zdań możemy powiedzieć, że większość firm będzie potrzebować pracowników, którzy dadzą radę się tym zająć. Nowe technologie grają coraz większą role w większości firm.

Inną pożądaną umiejętnością jest biegłość w posługiwaniu się językami obcymi. Aktualnie w wielu miejscach pracy znajdują się ludzie z różnych krajów, a współpraca z nimi wymaga umiejętności językowych. Nie tylko w samej firmie, ale również w komunikacji między pracownikami różnych firm, bądź oddziałów, znajdujących się w innych krajach, możliwość rozmowy i wspólnego zrozumienia jest niesłychanie ważna. Na znaczeniu rośnie znajomość takich języków obcych, jak włoski, francuski, czy niemiecki, ale również coraz częściej doceniane są języki mało popularne, jak chiński lub norweski.

Oto najbardziej pożądane zawody:

Na czele z pewnością pojawia się twórca oprogramowania (IT developer). Sektor nowych technologii zyskuje coraz większą popularność oraz zwiększa zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników. Specjaliści IT są poszukiwani nie tylko przez firmy technologiczne, ale również w wielu innych miejscach, dlatego nie muszą martwić się oni o brak możliwości pracy. Inwestycje w robotykę i sztuczną inteligencję dają szerokie perspektywy zawodowe również dla specjalistów ds. automatyzacji.

Rozwój nowych technologii przekłada się na rozwój kanału e-commerce w przeróżnych branżach w Polsce. Sprzedaż internetowa ubrań, książek, czy innych produktów, staje się coraz popularniejszy, dlatego też wzrasta zapotrzebowanie na ekspertów w e-commerce. Tacy specjaliście są poszukiwani w wielu firmach.

Innym zawodem, którego znaczenie wzrosło i dalej będzie się zwiększać, jest specjalista ds. cyberbezpieczeństwa. W życiu codziennym ludzie starają się wykonywać coraz więcej czynności przez internet, a są to między innymi płatności internetowe. Bardzo ważna zatem jest inwestycja w bezpieczeństwo danych i systemów. Zawód ten z pewnością nie będzie pominięty w sektorze bankowym, czy ubezpieczeń.

Ochrona przetwarzania danych przez firmę jest również tematem rosnącym na znaczeniu. W związku z pojawieniem się RODO wiele firm zyskało nowe zadania w działach prawnych. Jest to stabilną podstawą dla inspektorów ochrony danych osobowych.

Tendencją popularną w różnych firmach jest chęć ograniczania kosztów, dlatego też wzrasta znaczenie działów finansowych i księgowych. Przekłada się to na między innymi wzrost zapotrzebowania na specjalistów w dziedzinie rozliczania, czyli księgowych ds. podatków.

Intensywny rozwój gałęzi logistycznych w firmach i przedsiębiorstwach, zwiększa zapotrzebowanie na logistyków. Zawód ten w połączeniu ze znajomością języków obcych bardzo dobrze prosperuje. W XXI wieku na ważności zyskały właśnie języki, a w związku z nimi rośnie zapotrzebowanie na m.in. tłumaczy języków azjatyckich, jak chiński, japoński, czy hinduski.

Nina Krawiec


wróć