MENU

PL

Trudności w naszej mobilizacji podczas pracy zdalnej

W dzisiejszych czasach coraz popularniejsze staje się pracowanie w domu, i to nie tylko ze względu na problemy epidemiologiczne, ale głównie przez wybór pracodawcy. Praca na pełen etat w formie zdalnej staje się czymś zwyczajnym dla coraz większego grona pracowników, a dla niektórych z nich (głównie w branży IT, reklamie i marketingu) od dawna jest typową formą pracowania.

Praca w domu może być jednak dla wielu z nas problematyczna. Wiąże się to głównie z czasem i jego organizacją. Gdy w głowie pojawiają się dylematy typu – wstać, czy jeszcze poleżeć? – często zdarza się, że ten czas już upłynął i zanim zjemy śniadanie, jest godzina 10-ta. Nie musisz się ładnie ubierać, nigdzie jechać, a kuchnia jest nadzwyczaj blisko, czy to nie są właśnie nasze największe utrudnienia w mobilizacji? Po kilku godzinach takiego kursowania od biurka do lodówki, nagle okazuje się, że jest już 17-ta, a my wykonaliśmy tak mało zadań.

Problemy związane z mobilizacją mogą wynikać z braku efektywnego wykorzystania czasu, jak i z wielu innych powodów. Może to być nieumiejętność organizacji pracy, albo zwyczajnie obecność dzieci w domu. Nie ma wątpliwości, że będąc mamą gromadki dzieci, nie jest łatwo skupić się wyłącznie na pracy. Nasza mobilizacja przekłada się w ogromnej mierze na efektywność wykonywanej pracy.

Jak zatem pracować efektywnie?

Praca zdalna może być efektywna, jednak potrzeba nam do tego kilku elementów. Po pierwsze, musimy skutecznie określić nasze działania, a potem świadomie je wykonywać. Inną ważną kwestią jest przestrzeganie rutyny. Polega to na codziennej pracy w tych samych godzinach, ponieważ bez dwóch zdań praca w innych porach każdego dnia w dużym stopniu przyczynia się do naszego rozbicia i obniżenia naszej wydajności. Należy pamiętać również o ubiorze. Praca w piżamie nie motywuje nas do pracowania, dlatego warto wybrać sobie strój będący zarówno komfortowy, ale też dający nam pewność siebie i chęć do pracy. Elementy takie jak rutyna i ubiór z pewnością pomogą nam odzyskać kontrolę nad sytuacją oraz podwyższą nasze poczucie profesjonalizmu. Pomocą dla naszego profesjonalnego wizerunku jest również środowisko w którym przebywamy. Porządek na biurku, czystość i poczucie prywatności pozwala nam na większe skupienie i efektywność działania. Ważną kwestią jest posiadanie do dyspozycji sprawnego sprzętu, jak komputer, czy drukarka. Ułatwi i przyśpieszy nam to wykonywanie wielu zadań. Podobną rolę ma przejrzysty przepływ informacji w postaci odpowiedniego komunikatora między pracownikami. To bardzo ważne, aby wszyscy mogli się ze sobą sprawnie porozumiewać. Należy pamiętać również o unikaniu codziennych rozpraszaczy (jak telewizor), dbaniu o dopływ świeżego powietrza, a ponadto ważne jest, aby nie robić nadgodzin. Nasza mobilizacja do pracy po pewnym czasie może spaść, szczególnie jeśli nie będziemy potrafili oddzielić „miejsca pracy”, od reszty mieszkania.

Kwestia relaksu

Dbanie o codzienny odpoczynek od pracy jest bardzo ważny. Dla jednych może być to czytanie książek, a dla kogoś innego spacer z psem lub pieczenie ciasta. Niezależnie od wybranego rodzaju spędzania czasu wolnego, nasz mózg odpoczywa i tym samym ułatwia nam ponowne skupienie się w kolejnym dniu pracy.

 

Nina Krawiec


wróć