MENU

PL

Jak wrócić na rynek pracy?

Powrót do pracy po dłuższej przerwie, chorobie, okresie ciąży i wychowywaniu dziecka może być trudnym i stresującym zadaniem. Aby zmniejszyć napięcie, które może nam towarzyszyć, warto przygotować się do tego przełomowego wydarzenia odpowiednio wcześnie. Oto kilka pomocnych wskazówek.

Przeanalizuj rynek pracy

Poświęć czas na analizę aktualnej sytuacji na rynku pracy. W dzisiejszych czasach zmiany w tej sferze są dynamiczne. Cyfryzacja i nowe technologie dają większe możliwości, a pracodawcy dostosowują się do trendów.

Zastanów się, co chcesz robić

Człowiek jest spełniony, jeśli robi to, co naprawdę kocha. Pomyśl, jakie jest Twoje wymarzone stanowisko, gdzie widzisz się szczęśliwa/y i spełniona/y. Nie zawsze musi być zgodne z Twoim wykształceniem, czy poprzednim zajęciem. Ważne jest to, żeby było zgodne z zainteresowaniami i umiejętnościami. Zapisz na kartce to stanowisko jako cel, a także wynagrodzenie, lokalizację firmy i zrób wszystko, aby tego dokonać!

Wykonaj analizę SWOT

W czym jesteś naprawdę dobry? Jakie przydatne umiejętności miękkie wykształciłeś/aś? Czy posiadasz specjalistyczną wiedzę? A nad czym musisz popracować? Co jest Twoją słabą stroną? Masz luki w wiedzy, które musisz uzupełnić?

Warto odpowiedzieć sobie na te pytania i stanąć ze swoimi zaletami i wadami twarzą w twarz. Dzięki temu wiesz, które zdolności pielęgnować i rozwijać, a nad którymi musisz popracować, dokształcić się. Rekruterzy często na rozmowie kwalifikacyjnej zadają pytania o wady i zalety, a to ćwiczenie pomoże Ci odpowiedzieć na nie bez zbędnego stresu. Pracodawcy doceniają fakt, że potencjalny pracownik dostrzega swoje zalety, ale też pracuje nad swoimi słabościami.

Korzystaj ze szkoleń i kursów

Jeśli tylko masz taką możliwość, uczęszczaj na szkolenia, które pomogą Ci ciągle się rozwijać oraz nabywać nowe umiejętności. Kiedy wiesz, jaki jest Twój cel zawodowy, wybieraj szkolenia zgodne z Twoimi zainteresowaniami, aby podnosiły Twoje kwalifikacje przydatne w nowej, wymarzonej pracy. Natomiast jeśli nie jesteś do końca pewna/y, jaką pracę chcesz podjąć, uczęszczaj na szkolenia o tematyce zarządzania czasem, savoir vivre, dress code, antystresowej, autoprezentacji i komunikacji, wystąpień publicznych. Są to umiejętności, które przydadzą się w każdej pracy. Dla osób czujących strach przed ponownym szukaniem pracy polecam kurs przygotowujący do rozmów kwalifikacyjnych. Warto zapisać w CV każdą nowo nabytą wiedzę, a rekruter na pewno doceni chęć ciągłego rozwoju, szczególnie podczas przerwy zawodowej.

W domu poświęć chociaż pół godziny dziennie na czytanie książek, magazynów o rozwoju osobistym lub branży, która Cię interesuje. Dzięki temu zawsze będziesz na bieżąco.

Odśwież swoje CV

Nadaj swojemu staremu CV nowy, świeższy wygląd. Upewnij się, że zawiera wszystkie niezbędne informacje i nie ma w nim literówek czy błędów. Przy każdym stanowisku warto opisać zadania, którymi się zajmowałaś/eś. Zapisz wszystkie szkolenia, na które ostatnio uczęszczałaś/eś. Aby uniknąć nadmiernego stresu, poćwicz rozmowę kwalifikacyjną w domu z kimś bliskim. Ułóż odpowiedzi do najczęściej zadawanych pytań przez rekruterów. Pamiętaj - nigdy nie kłam na rozmowie – prawda i tak wyjdzie na jaw.

Zadbaj o wizerunek w sieci

Rekruterzy coraz częściej przed zaproszeniem kandydata na rozmowę, sprawdzają jego profile na portalach społecznościowych. Dlatego zalecane jest oczyszczenie swojego profilu ze zbędnych, kompromitujących zdjęć czy informacji. W dzisiejszych czasach profile na portalach społecznościowych stały się naszą wizytówką. Zbuduj wizerunek sympatycznej, pozytywnie nastawionej do świata osoby. Warto założyć również konto na portalu LinkedIn, który umożliwia bezpośrednią interakcję między pracodawcą a potencjalnym pracownikiem. A może to właśnie Ty zostaniesz zauważona/y?

Ponowne poszukiwania pracy mogą powodować stres i natłok myśli. Kiedy dobrze przygotujesz się do tego wydarzenia, będziesz czuć się lepiej, spokojniej, a Twoja samoocena będzie rosła. Pozytywnie nastawione osoby częściej otrzymują pracę niż te smutne i ogarnięte lękiem. Jeśli od razu nie znajdziesz wymarzonej pracy – nie załamuj się! Może minąć trochę czasu, ale to Twoja droga do celu, a Twój komfort psychiczny oraz spokój ducha jest najważniejszy. Powodzenia!

Aleksandra Malicka


wróć