MENU

PL

Jak COVID-19 wpływa na zmiany w rekrutacji pracowników?

Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, czym jest COVID-19. W 2020 roku odmienił życie wszystkich. Nawet największe pewniki przestały być oczywiste, stałe. Zmiany te w wielkim stopniu  wpłynęły również na rynek pracy.

Home office był od dawna nowym trendem, który z roku na rok zbierał coraz większe poparcie. Najpopularniejszy był w krajach Europy Zachodniej oraz na północy Europy.  Jednak sytuacja pandemii znacznie przyspieszyła jego rozwój. Z dnia na dzień mnóstwo firm musiało zrezygnować z pracy stacjonarnej i przenieść pracowników do ich własnych domów. Z perspektywy pracodawcy jest to ogromna oszczędność - nie muszą ponosić kosztów związanych z wynajem biur, płacić czynszu. Co jednak z pracownikami? Dla niektórych jest to bardzo wygodne rozwiązanie, dla innych może być dość problematyczne, ale na pewno dla większości na początku była to spora dawka stresu.

Lęk osób zatrudnionych znacznie wpływa na rynek pracy. Pracownicy wolą unikać ryzyka i zmian. W związku z tym dużo rzadziej rezygnują ze swoich stanowisk, nie szukają nowej pracy. Cała rotacja na rynku w znacznym stopniu zmalała.

Zmalały również średnie wynagrodzenia w Polsce. W sierpniu 2020 r. przeciętne wynagrodzenie wyniosło 5381,65 zł, natomiast we wrześniu tego samego roku wynosiło już 5337,65 zł. Różnica nie jest ogromna, jednak możemy zaobserwować tendencję spadkową. Pozostaje pytanie czy jesteśmy na początku trwałego ciągu spadkowego, czy niedługo się pozbieramy i wrócimy do normy?

Z drugiej strony rośnie poziom bezrobocia w Polsce. Wiele firm musiało niestety zakończy swoją działalność. Dotyczy to głównie branży gastronomicznej, turystycznej, eventowej. W skrócie - branży, które znane są z bezpośredniego kontaktu z klientem. Polacy zostali w domach, co spowodowało zamrożenie niektórych gałęzi gospodarki. Mniej miejsc pracy to mniej potrzebnych pracowników. Stopa bezrobocia w Polsce w sierpniu tego roku wyniosła aż 6,1%. Dla porównania: w grudniu 2019r. było to 5,2%.

Dla pracodawców to najważniejszy moment, żeby skupić się na rozwoju HR w ich firmach. Dostają oni coraz więcej aplikacji na coraz mniej ofert pracy. Dobrze przeprowadzona rekrutacja pomoże wybrać najlepiej dopasowanego pracownika na dane miejsce pracy. W dobie koronawirusa lepiej nie pozwalać sobie na drobne wpadki. 

Trzymamy więc kciuki za wszystkich aktywnie poszukujących pracy, w szczególności za młodych ludzi, który są obecnie w najtrudniejszej sytuacji, a pracodawcą życzymy powodzenia i wytrwałości.

Aleksandra Marciniak


wróć