MENU

PL

Kiedy coaching, mentoring, a kiedy szkolenie?

Często zarówno w życiu prywatnym, jak i tym biznesowym czujemy, że dochodzimy do jakiejś granicy. Wyczerpaliśmy już swoje możliwości, zaczyna brakować nam pomysłów na rozwiązania problemów, gubimy się w naszych planach. Chcemy się rozwijać, ale nie do końca wiemy jak… W takiej sytuacji niezwykle przydatna okazuje się pomoc osoby trzeciej. Poza przyjaciółmi i rodziną możemy jednak skorzystać z ofert profesjonalistów. Na rynku mamy przecież coachów, terapeutów, trenerów, mentorów… Kogo wybrać z tak szerokiego grona? To akurat zależy od rodzajów przeciwności z jakimi się mierzysz.

Sesja coachingowa na początku może przypominać spotkanie z terapeutą. Klient spotyka się z coachem w cztery oczy i zaczyna rozmawiać. Jednak na sesji coachingowej (w przeciwieństwie do niektórych rodzajów terapii) skupiacie się na przyszłości i teraźniejszości. Nie chcecie rozpamiętywać dawnych zachowań, lecz umiejętnie budować przyszłe w celu maksymalnego rozwoju potencjału klienta. Coach jest partnerem klienta, wspiera go, poprzez pytania pomaga mu znaleźć odpowiedzi. Do coacha najlepiej się udać, gdy potrzebujemy na nowo określić swoje zasoby i zastanowić się, jak można je wykorzystać, aby spełnić lub odnaleźć swój cel.

Mentoring również jest relacją opartą na partnerstwie ucznia i mistrza. Mentor dzieli się z mentee (klientem) swoim doświadczeniem. Tutaj również podstawowym celem spotkań jest odkrywanie i rozwijanie potencjału mentee. Mentor motywuje, wspiera, przekazuje wiedzę, a nie raz dzieli się również swoimi kontaktami i osobistym know-how z uczniem. Wydaje się, że coaching i mentoring to prawie to samo, prawda? Otóż niekoniecznie, chociaż faktycznie różnic jest niewiele. Pierwszą z nich jest fakt, że mentor działa pro-bono, natomiast ceny sesji coachingowych potrafią być wysokie. Po drugie, mentor musi być koniecznie specjalistą w dziedzinie, w której pomaga swojemu mentee, zaś coach może, ale nie musi być specjalistą w dziedzinie klienta. Narzędziem pracy coacha w głównej mierze są odpowiednio dobrane pytania.

Kiedy choć trochę poznaliśmy już zasady pracy coacha i mentora, czas skupić się na trenerze. To oni najczęściej przeprowadzają szkolenia na przeróżne tematy. Trener zawsze jest specjalistą w daje dziedzinie, wtedy najłatwiej i najprzyjemniej czerpie się jego wiedzę. Trener też jako jedyny ma ustalony plan zajęć, którego jak najmocniej się trzyma, podąża za grupom, lecz zawsze stara się sprowadzić ją na temat szkolenia. Istotną rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę jest to, że trener może prowadzić spotkanie dla kilku osób jednocześnie, rozwijając całą grupę w podobnym stopniu, lecz nie angażuje się w pracę z pojedynczymi jednostkami, a raczej stara się spełnić wymagania postawione przez zleceniodawcę.

Co z tak szerokiej gamy opcji wybrać? To zależy od potrzeb. Jeśli zależy ci na zmianie nawyków w myśleniu, działaniu i uruchomieniu swoich wewnętrzach zasobów - wybierz sesję coachingowe. Aby nabyć wiedzę, skorzystać z kontaktów, wyspecjalizować się w danej dziedzinie, lepiej rozpocznij pracę z mentorem. Natomiast trener na swoich szkoleniach pozwoli Ci zarówno zdobyć wiedzę, odkryć swój potencjał, jak i umożliwi Ci naukę w większej grupie osób.

Aleksandra Marciniak


wróć