MENU

PL

Motywacja i stres w pracy zdalnej

W obecnej sytuacji co raz więcej firm stawia na pracę zdalną. Z punktu widzenia pracownika wydawać się może, że to świetne rozwiązanie. Myślimy sobie, że będziemy pracować na własnej kanapie, pod kocem z kubkiem kawy. Ale czy istotnie obrazek ten jest tak piękny? W rzeczywistości może się okazać, że siedzimy przed komputerem cały dzień, a tak naprawdę nadal nic nie jest zrobione. Frustrujące, prawda?

Często wynika to z tego, że pracując w domu czekają na nas rozpraszacze, takie jak: obowiązki domowe, serial w telewizji czy inni domownicy, co może znacznie obniżać naszą efektywność i być niełatwą próbą dla zdolności organizacyjnych.

Praca zdalna jest również dużym wyzwaniem dla osób słabo zdyscyplinowanych. Jesteśmy poniekąd sami sobie szefem- sami zarządzamy swoim czasem, a wiadomo, z samym sobą dużo łatwiej negocjować i odłożyć zadanie na ostatnią chwilę. 

Kolejny aspekt to brak bezpośredniego kontaktu ze współpracownikami i przełożonymi. Samotna praca w zaciszu własnego domu wymaga samodzielności, a brak interakcji z innymi ludźmi obniża nasz nastrój. Mało wychodzimy, rzadziej zakładamy koszulę za to bardzo dużo czasu spędzamy w domu.

Nie będąc przyzwyczajeni do home office może być nam ciężko niespodziewanie zaprojektować sobie miejsce na biuro i wtedy stół w jadalni przestaje kojarzyć się z rodzinnymi kolacjami i zaczyna być stertą papierów, gdzie spoglądamy z awersją.

W tym wszystkim trudno znaleźć w sobie chęci i motywację do pracy.

Więc jak sobie z tym poradzić? Klika ważnych czynników to między innymi:

  1. Miejsce pracy:

Praca z łóżka czy kanapy brzmi jak marzenie? Niestety tylko złudnie. Przygotuj sobie “biuro”. Nie potrzebujesz gabinetu by dobrze zorganizować roboczą przestrzeń wystarczy biurko lub stół. Przynieść tylko potrzebne rzeczy. Przekąski, napoje, mnóstwo dokumentów czy inne gadżety nie są Ci potrzebne. Niezbędne narzędzia i kubek kawy- wystarczą.

  1. Ubranie

Nie musisz zakładać formalnego stroju, ale nie siedź w piżamie. Ubierz się, to sprawia, że czujemy się bardziej gotowi do pracy.

  1. Dystraktory i złodzieje czasu:

Telefon, telewizor, Facebook to nas rozprasza. Na pewno nie raz chciałeś tylko coś sprawdzić, nagle minęła godzina, a Ty dalej błądzisz po Internecie bez celu.

  1. Odłożenie obowiązków domowych:

Niewstawione pranie, brudne naczynia czy nawet kurz na półce może nie dawać spokoju, ale tylko dlatego, że szukamy sobie innych aktywności, gdy brakuje nam koncentracji na pracy. Ważne jest też by inni domownicy wiedzieli, że nie powinni Ci przeszkadzać w godzinach pracy Twojego domowego biura. W rzeczywistości chwilowe oderwanie może zająć mnóstwo czasu nim powróci skupienie.

  1. Rytm pracy:

Postaraj się pracować w stałych godzinach i rozplanuj swój dzień. Organizacja w pracy zdalnej jest kluczowa.

Zmotywowanie się do działania i utrzymanie koncentracji w domu może być naprawdę trudne, a rozciągający się w nieskończoność czas pracy i goniące terminy- stresujące.

Skoro mowa o stresie. Czy w pracy zdalnej został on wyeliminowany? Czym tu się stresować pracując we własnym domu? Jesteśmy w bezpiecznej i komfortowej dla nas przestrzeni, nikt nie obserwuje naszych działań, brak szefa nad głową- znowu wszystko brzmi jak marzenie.

Ale w rzeczywistości nieumiejętne organizowanie i planowanie zadań w domu czy choćby rozciągający się i nieregularny czas pracy wpływa na efektywność i może powodować stres. Także połącznie dwóch sfer życia pracy i domu, może źle na nas działać. Dotychczas dom był azylem i miejscem wypoczynku, a teraz jest także miejscem pracy, z której przez brak owego rozgraniczenia “praca-dom” może być niekiedy trudno “wyjść”.

Jak widać praca zdalna niesie ze sobą wiele wyzwań. Raport z badania „Zaangażowanie w czasie pandemii. Wpływ COVID-19 i zdalnego trybu pracy na efektywność polskich firm” przedstawia, z którymi z nich borykamy się najbardziej:

Równowaga praca-dom stanowi największe wyzwanie dla osób pracujących zdalnie (43%). W drugiej kolejności wskazano brak bezpośrednich kontaktów ze współpracownikami jako wyzwanie trybu zdalnego (37%). Wysoki wynik otrzymały również poczucie ciągłego bycia w pracy (28%) oraz rozproszenie uwagi (28%).

Home office do niedawna nie był popularną formą zatrudnienia, ale kryzys epidemiologiczny być może przyczyni się do rozpowszechnienia tego rozwiązania i będziemy musieli sobie poradzić z łączeniem pracy w domu. Zatem warto znaleźć sposób na siebie być w tym systemie jak najbardziej efektywnym.

Malwina Chachnowska


wróć