MENU

PL

Jaki wpływ na nas mają zmiany w naszym życiu?

Zmiany to nieodłączna część naszego życia. Bez nich żylibyśmy w ciągłej stagnacji, a wypalenie w życiu lub w pracy nadeszłoby dużo szybciej. Jesteśmy przystosowani, aby ciągle iść do przodu. Napędza to nas samych i nasze samopoczucie.

Ewolucja przystosowała ludzi do zmian, a dzięki nim nasz mózg dostając nowe bodźce stale się rozwija. Gdy mamy za dużo stymulantów z zewnątrz warto się wyciszyć, aby usłyszeć i zrozumieć co podpowiada nam intuicja. Zmiany są czasem uciążliwe zwłaszcza dla osób dorosłych, które chcą mieć poczucie kontroli i bezpieczeństwa. Wyjście z rutyny oznacza dla nich większą podaż energii.

Jednym ze sposobów na poradzenie sobie z nieprzewidywalnymi zmianami jest trening mikro zmian. Polega on na zburzeniu schematu i przystosowanie się do małych zmian, aby nie być zaskoczonym jak nadejdą te większe.

Pielęgnowanie w sobie różnorodności jest również bardzo ważne. Niekiedy warto włączyć nierutynowe myślenie i mieć otwartą głowę na nowości.  Niestety strefa komfortu jest czasem tak silna, że boimy się zmian. Dzięki nim cały czas jesteśmy w ciągłej fazie rozwoju i możemy stać się lepszą wersją siebie. Nie można obawiać się wszystkiego co przynoszą nam zmiany, ponieważ one nieustannie się wydarzają.

Często jesteśmy uwięzieni w pułapkach naszych wspomnień. Idealizujemy przeszłość i skupiamy się na pozytywnych jej aspektach, zapominając o negatywach. Ten szkodliwy punkt widzenia powinien nas motywować do zmian. Jesteśmy zdolni do przechowywania tych pozytywnych wspomnień. Służą nam do porównywania wszystkich nowości w naszym życiu. Nasz mózg jest tak zaprojektowany, aby obawiać się każdej zmiany, tej złej jak i dobrej. Musi być przygotowany na każdą ewentualność i czuć się pewnie. Zmiana powoduje opuszczenie bezpiecznej przestrzeni i wtedy wytwarza się w nas lęk. Trzymanie się tylko sztywnych zasad powoduje cierpienie. Najważniejsze to mieć świadomość,  że przy każdej większej zmianie będziemy odczuwać mniejsze bezpieczeństwo.

Alicja Guć


wróć