MENU

PL

Mamy pracujące - jak wdrożyć się w pracę po urlopie macierzyńskim?

Powrót do pracy po długiej przerwie zazwyczaj jest ciężki i wymaga znalezienia na nowo sposobów na organizację czasu własnego.

Jak połączyć obowiązki prywatne, związane z macierzyństwem i spokojnie wdrożyć się w obowiązki służbowe? Jak efektywnie zarządzać czasem będąc mamą?

Sposobów jest wiele, zerknijmy najpierw ze strony prawnej na powrót z urlopu macierzyńskiego. Zgodnie z art. 183 2  Kodeksu Pracy:

„Pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem za pracę, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu.”

W takiej sytuacji powrót powinien być stosunkowo prosty, skoro wracamy do tego co jest nam znane. Niekoniecznie musi być to proces, który każdy bez problemu przyswoi. Urlop macierzyński tak naprawdę urlopem nie jest. Owszem wskazuje na to nazwa, ale przez ten cały czas mamy oswajają się z nową sytuacją jaką jest posiadanie dziecka. Natłok obowiązków domowych, duże napięcie stresowe, nieprzespane noce. To tylko kilka z problemów, które dotykają świeżo upieczonych matek. Z czym w tej sytuacji wiąże się powrót do pracy? Przede wszystkim musimy mieć pewność, że brak naszej obecności w domu nie wzbudzi żadnych negatywnych zachowań u dziecka, powinniśmy równocześnie przyswajać je do tego, że nadejdzie czas, w którym nie będziemy z nim cały czas. Warto organizować dodatkowe zajęcia: przedszkole, żłobek lub inne zajęcia nadprogramowe.

Ważne jest również dobre zorganizowanie czasu. Trzy czynniki o których powinniśmy pamiętać: czas na pracę, czas dla siebie i czas dla rodziny. Kolejność oczywiście jest dowolna. Każda kobieta sama wyznacza sobie priorytety według, których układa sobie dzień, tydzień, a nawet jeśli to możliwe - miesiąc. Pozwól dać sobie czas na to, aby z powrotem wdrożyć się w pracę. Obowiązki, które wykonujesz mogą być takie same jak wówczas, ale masz prawo zapomnieć jak je wykonywać. Nie bój się poprosić o pomoc. Czy to koleżanka z pracy, która przypomni Ci jak działa program, na którym pracujecie, czy babcia, która zajmie się chwilę dłużej dzieckiem.

Wielozadaniowość - to z pewnością określenie, które określa każdą mamę. Postaraj się zwolnić i nie robić wszystkich zadań na raz. Spokojnie przebrnij przez okres adaptacji po powrocie do pracy. Pozwól sobie na popełnianie błędów. Lepiej popełnić kilka błędów i solidnie je naprawić niż robić wszystko na raz żeby tylko zdążyć z terminami. Wyznaczaj sobie tempo pracy, które będzie odpowiednie dla Ciebie. Zaplanuj wszystko z wyprzedzeniem i trzymaj się swojego kalendarza.

Taka organizacja wraz z pozytywnym nastawieniem da Ci spokój, którego z pewnością będziesz potrzebować w pierwszych dniach w pracy.

 

Joanna Lubiejewska


wróć