MENU

PL

Systematyczne działanie - Wypracowanie nawyków kluczem do sukcesu

Każdy chciałby osiągnąć sukces w życiu, lecz nie każdemu się to udaje. W naszych głowach pojawia się pytanie, co jest kluczem do sukcesu? Dlaczego jedni osiągają wyznaczone cele, a inni nie? Często błędnie określamy przyczynę sukcesów podstawiając pod to indywidualne cechy jednostki takie jak aparycja, umiejętności interpersonalne, czy częściej zwykłe szczęście. Odpowiedzią na powyższe pytania jest systematyka, a co za tym idzie nawyki.

Czym tak naprawdę jest nawyk?


 Wszyscy codziennie podejmują różnego rodzaju decyzje, które są łatwiejsze bądź trudniejsze, niemniej jednak każda z nich jest swojego rodzaju wyzwaniem dla naszego mózgu.  Nawyk to nic innego jak wypracowany schemat, który pozwala nam na automatyzację procesów, przez co przestajemy myśleć i zastanawiać się jak coś zrobić, tylko zaczynamy wykonywać daną czynność automatycznie. Nawyki pozwalają nam na zmianę podejścia do wykonywania danej czynności. W momencie, w którym będziemy słuchać wystąpienia jakiegoś mówcy motywacyjnego, często usłyszymy o tak zwanej „strefie komfortu” – jest to nic innego jak zbiór czynności, których wykonywanie nie stanowi dla nas żadnego problemu, nie czujemy przy nich stresu i często nie wymaga to od nas większego wysiłku. Wiele z tych procesów to właśnie nawyki. Gdy dalej posłuchamy wypowiedzi prelegenta będzie on mówił, że do osiągnięcia sukcesu potrzebujemy wyjść z tej strefy po to, by ją powiększyć. Wyżej wymieniony przykład dokładnie opisuje proces tworzenia nawyków i po co one tak naprawdę są. W takim razie, czy skacząc ze spadochronem wyrabiamy już sobie nawyk? Wyszliśmy przecież z naszej strefy komfortu, jednak żeby mówić o nawyku musimy spełnić warunek jakim jest długotrwałe wykonywanie danej czynności, więc taki pojedynczy skok nim nie będzie. Przykładem nawyku może być regularny trening.

   Jak wyrabiać nawyki?  


Można to opisać w kilku podpunktach:

  1. Chęć zmiany – By wdrożyć jakiś nawyk najpierw musimy zdać sobie sprawę, że jakiś aspekt życiowy wymaga poprawy, zmiany. Na przykład chcemy poprawić sylwetkę, ponieważ idzie lato, a planujemy pojechać do Chorwacji i chcielibyśmy wyglądać atrakcyjnie na plaży.
  2. Cel- Bardzo ważny w wyrabianiu nawyków jest cel. To on jest czynnikiem warunkującym nasze zaangażowanie. Ważne jest to, żeby cel zawsze przypominał nam o tym po co to robimy, na przykład: chcę być umięśniony i wysportowany, dlatego ćwiczę. Brak celu nie pozwoli nam na wyrobienie pozytywnego nawyku.
  3. Plan- Plan działania, czyli w jaki sposób chcemy to zrobić. Podczas wyrabiania nawyku musimy pamiętać, że nie zawsze będzie łatwo, często będą momenty słabości i tu na pomoc przychodzi plan wdrażania nawyku. Ma on nam pomóc w systematyczności. Jeśli rozpiszemy sobie zadania dużo łatwiej będzie nam je realizować, ponieważ dojdzie nam czynnik zewnętrzny, namacalny dowód dla nas samych, że chcemy zmienić coś w naszym życiu. Jeśli idziemy na siłownię o wiele łatwiej będzie się nam zmotywować do zrobienia treningu, kiedy dokładnie rozpiszemy sobie to, co mamy zrobić. Wówczas nasz mózg da nam dodatkowy bodziec do wykonania danej czynności, ponieważ nie lubimy być niesłowni, a już na pewno względem siebie.
  4. Działanie- Nie myśl, działaj. W wyrabianiu nawyków ta kwestia jest moim zdaniem najważniejsza. Jak najszybciej przejdź do realizacji celów.  Plany uciekają tak szybko jak powstają, natomiast nie o to chodzi. Wyrabianie nawyków wymaga czasu i poświęcenia. Powtarzanie czynności ma skutkować tym, że nasz mózg zapamięta je i po czasie zacznie je wykonywać bez zastanowienia. Dlatego przy warunkowaniu ważne jest to by robić to zawsze. Gdy chcemy wyrobić sobie nawyk ścielenia łóżka musimy robić to zawsze. Zaczynaj powoli od łatwych czynności i z czasem podnoś poprzeczkę. Będą chwilę słabości, ale nie poddawaj się. Każdy potrafi upaść, ale wstają tylko najsilniejsi.

 Wyżej skupiliśmy się tylko na pozytywnych nawykach i tym jak je wdrażać do życia, ale należy pamiętać, że na początku naszej drogi z samorozwojem więcej będzie tych negatywnych nawyków, których będziemy musieli się wyzbyć, ponieważ one będą nas tylko hamować. Złe nawyki obniżają naszą samoocenę i zmniejszają poczucie własnej wartości, gdyż nie dostrzegamy pozytywnych stron naszych działań i tracimy motywację do zmian.

 Podsumowując dobre nawyki będą nam pomagały w codziennym życiu i w dużej mierze je ułatwiały. Przy wyrabianiu nawyków ważne są: chęć zmiany, cel, plan oraz działanie. Przyjęło się, że do pełnego procesu wdrożenia nawyku potrzeba 66 dni, czyli 2 miesięcy codziennego działania, ale pamiętajmy, że to jest statystyka. Jesteśmy różni, tak więc jednemu uda się osiągnąć swój cel po miesiącu, a inny będzie potrzebował roku. Ważne jest to, żeby się nie poddawać i cały czas rozwijać. Celebrować sukcesy i wyciągać lekcje z porażek. Życzę powodzenia we wdrażaniu nawyków i tego, by tych pozytywnych było jak najwięcej.

Bartosz Sznyter


wróć