MENU

PL

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej online?

Nowa rzeczywistość zmieniła funkcjonowanie rynku pracy, a w tym przeprowadzania rozmów kwalifikacyjnych. Coraz większego znaczenia nabrała cyfrowa odsłona. Oczywiście nie jest ona całkowicie nowa, jednak obecnie jest bardziej wymagająca niż w przypadku przeprowadzenia jej w sposób stacjonarny. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio się do niej przygotować. Zachęcamy do zapoznania się z dalszą częścią artykułu, gdzie poznasz kilka złotych rad, które przeprowadzą cię przez ten proces w mniejszym stresie.

Przygotuj i sprawdź urządzanie oraz połączenie internetowe
Jest to wręcz najważniejsza rada, gdyż dzięki temu rozmowa może odbyć się bez zakłóceń. Wyeliminuje niepotrzebny, dodatkowy stres i pozwoli w pełni skupić na samej rozmowie niż na rozwiązywaniu problemów technicznych. Przed rozmową ważne jest, aby przetestować platformę i sprawdzić jej funkcjonowanie – kamerka, mikrofon, czat itp. Zwróć uwagę na nazwę użytkownika, najlepiej ustawić swoje imię i nazwisko.

Znajdź miejsce, w którym spokojnie możesz przeprowadzić rozmowę
Przeprowadzając rozmowę zdalnie można być w każdym miejscu na świecie z dostępem do łącza internetowe. Jednak trzeba zadbać o pomieszczenie. Musi być ono ciche i spokojnie umożlwiające skupienie się. Wybranie kuchni na przeprowadzenie rozmowy nie jest zbyt dobrym pomysłem, tym bardziej jak w tle krzątać będą się dzieci i pies. Zadbaj także o porządek pomieszczenia, chociaż w tym „okienku”, co widać przez kamerkę.

Przygotuj oświetlenie
Każda osoba, która chociaż raz używała kamerki wie, że oświetlenie całkowicie zmienia obraz. Nie można mieć światła ani bezpośrednio przed sobą ani za sobą. Dlatego przed oficjalnym rozpoczęciem rozmowy poświęć chwile na przetestowanie i odpowiednie ustawienie oświetlenia, aby wyglądać jak najbardziej naturalnie.

Ubiór i odpowiednie zachowanie podczas rozmowy
Ta zasada jest uniwersalna i stosowana zarówno podczas tradycyjnej formy jak i online. Musisz zadbać o swój strój. Powinien być profesjonalny i dostosowany do stanowiska na jakie aplikujesz. Ubierz się nie tylko od pasa w górę, gdyż może się zdarzyć, że trzeba będzie wstać – lepiej nie ryzykować, by potencjalny pracodawca zobaczył cię w eleganckiej koszulii w dresach. Co do zachowania jest to oczywiste, aby nie przesadzać z gestykulacją czy zbędnymi ruchami. Takie zachowanie może tylko uświadomić rekrutera o twoim stresie i braku umiejętności zapanowania nad nim.


Rozmowa kwalifikacyjna online jest wyzwaniem, z którym coraz więcej osób musi się zmierzyć. Niektórzy uważają, że przecież to najłatwiejszy sposób na rozmowę. Jednak nie można tego lekceważyć. Polecamy, abyś poświęcić czas na przygotowanie i sprawdzenie wszelkich możliwości. Pamiętaj także, że jeśli mimo wszystko zdarzy się jakaś wpadka na rozmowie kwalifikacyjnej (np. rozlejesz kawę ręką, dziecko wpadnie do pokoju z krzykiem itp.) zachowaj spokój, przeproś prowadzącego za zamieszanie i kontynuuj rozmowę. Odpowiednie zaradzenie trudnej sytuacji może być atutem w oczach rekrutera.

Życzymy powodzenia podczas rozmów kwalifikacyjnych online!

Zuzanna Dobrzyńska

 


wróć