MENU

PL

Różnice między pracoholizmem, a zaangażowaniem w pracy

Pracoholizm jest kojarzony z zostawaniem w pracy po godzinach, ale jeśli ktoś się stara i jest zaangażowany w pracy też zostaje w pracy dłużej. Jak więc rozróżnić te dwie rzeczy?

Osoby uzależnione od pracy przede wszystkim zaniedbują wszystkie inne aspekty, takie jak dom, rodzina, czas wolny. Nie skupiają się na innych rzeczach, tylko na obowiązkach związanych z pracą. Pracoholicy nie czują satysfakcji z wykonanych czynności, wręcz przeciwnie chcą więcej czując wewnętrznie, że powinni. Mają wyrzuty sumienia w czasie wolnym przez co zaniedbują kontakt ze znajomymi czy rodziną.

Pracoholik w oczach pracodawcy, a współpracowników.
Dla pracodawcy taka osoba może wydawać się idealnym pracownikiem, zostawanie dłużej w pracy, wykonywanie więcej zadań, brak proszenia o dni wolne. Natomiast dla kolegów z pracy jest to niekomfortowa sytuacja, kiedy chcą być tak samo dobrzy, a jednocześnie kończyć o wyznaczonej porze i spędzić resztę dnia w domu. Pracoholik będzie wyróżniany przez co inny współpracownicy mogą być oburzeni.

Osoby zaangażowane w swoją prace nie czują przymusu ani presji z wykonywanych obowiązków. Czują satysfakcje z osiągniętych celów i zadowolenie, że mogą robić to co kochają. Chętnie wezmą parę dni urlopu czy spotkają się ze znajomymi nie mając w głowie tego co dzieje się w pracy.

Niepodważalnym wnioskiem jest to, że praca jest ważną czynnością w naszym życiu, ale czy najważniejszą? Czy jest to warte utraty bliskich, snu i zdrowia? Skupiając się wyłącznie na pracy ucieka nam życie, a przecież mamy tylko jedno więc warto czasem odpocząć.

Zuzanna Parzych


wróć