MENU

PL

Jak skutecznie odpocząć na urlopie?

Już niedługo idziesz na urlop i będziesz beztrosko odpoczywał na plaży . Ale czy aby na pewno? „Ciekawe co się dzieje w firmie? Czy radzą sobie beze mnie? Trzeba było nie iść na ten urlop”. Zdarza się nam tak myśleć w czasie wakacji.  Jak w takim razie odciąć się od takich myśli i dobrze wypocząć? Przedstawiam wam 5 rad by skutecznie wypocząć w czasie urlopu.

1. Zapomnij o pracy

Często zdarza się, że mając stresującą, obciążającą prace trudno nam wyjść z trybu „praca” i po prostu odpocząć. Dlatego zmniejsz ilość stresujących sytuacji przed urlopem. Nie zostawiaj pracy na ostatnią chwile i zaplanuj sobie ją tak, by nie musieć się stresować. Jeżeli z jakiegoś powodu nie uda ci się i dopadają cię myśli o pracy, spróbuj wykonać 15 minutowy trening uważności. Polega on na skupianiu się na obecnych doznaniach. Skup się na drobnych aspektach wypoczynku. Weź łyk kawy lub herbaty i skup się na przyjemnym smaku twojego ulubionego napoju. Pozwoli ci ponownie wejść w stan relaksu i uspokoi twoje myśli.

2.Weź odpowiednio dużo wolnego.

Zastanawiasz się jak długi ma być twój urlop? Pewnie każdy powie Ci co innego.Jedni wykorzystują go, biorąc parę dni wolnych w ciągu roku. Niektórzy preferują wziąć jeden długi urlop w ciągu roku. Który z tych sposobów jest lepszy? Każdy na pewno ma swoje wady i zalety, ale rekomenduje się, żeby wziąć min. 8 dni wolnego od pracy. Według badań to właśnie w ostatnim dniu urlopu uzyskuje się najwyższy poziom dobrego samopoczucia. Pamiętaj też by w czasie urlopu znaleźć czas na relaks. Często przekładamy ważne dla nas rzeczy typu malowanie pokoju albo planujemy dużo aktywności. Nie sprzyja to naszej regeneracji. Zrób coś dla siebie, by dany urlop był niezapomniany.

4.Wysypiaj się

Nie trzeba chyba mówić jak ważna jest higiena snu. W czasie urlopu często o tym zapominamy. Jak pokazują dane, dorośli powinni spać min. 8h. Niewystarczająca ilość snu powoduje zmęczenie, spadek koncentracji i rozdrażnienie. Oprócz ilości, ważna jest jakość tego snu.Czynności takie jak wstawanie zawsze o tej samej porze, wietrzenie pokoju przed snem czy rytuały, mogą wprowadzić nas w błogi stan relaksacji i sprawić, że poczujemy się lepiej. Dzięki temu będziecie mieli więcej energii na skorzystanie z wakacyjnych atrakcji.

5.Rób to, na co masz ochotę.

Masz ochotę na samotny spacer? Albo na leżenie na plaży cały dzień? A może jednak aktywnie spędzić ten czas? Nie ma nic gorszego niż zmuszanie się do robienia czegoś na co nie mamy ochoty. Planując urlop powinno się najpierw zastanowić się czego ty potrzebujesz. Będąc na urlopie staraj się iść za głosem serca i robić to na co masz ochotę.

 

Urlop to czas, w którym powinieneś naładować baterie. To okres, który powinniśmy poświęcić na bliskich, ale też przede wszystkim dla siebie. Postarajmy zapamiętać sobie te rady, by wrócić pełni sił i pozytywnych wspomnieć do naszej pracy.

Miłych wakacji

Aleksandra Barsow


wróć