MENU

PL

Zestresowany pracownik – sfrustrowany pracodawca. Jak rozpoznać, że to już „zbyt wiele”?

Stres – pojęcie, które coraz częściej pojawia się na okładkach gazet, billboard’ach czy witrynach internetowych poświęconych szeroko pojętemu zdrowiu psychicznemu. Stres jako występujące powszechnie zjawisko jest (niestety) nieodłącznym elementem naszego codziennego życia. Bodźce stresogenne, czyli czynniki wywołujące stres można spotkać w wielu sytuacjach i w każdym środowisku, zarówno w sferze prywatnej jak i zawodowej.

Czym tak naprawdę jest stres? Czy zawsze jest to obronna reakcja naszego organizmu niosąca negatywne konsekwencje psychiczne i fizyczne? Czy wiemy jak sobie z nim radzić? I wreszcie – jak rozpoznać, że nasze umiejętności radzenia sobie z nim są już niewystarczające? Przyjrzyjmy się bliżej temu zjawisku.

E- manipulacje, czyli manipulacje społeczne w Internecie. Czy i jak jesteśmy w stanie się przed nimi ochronić?

Perswazja, czy manipulacja? Istnieje bardzo cienka granica między tymi dwoma pojęciami. Każde z nich zawiera nieco inne zabarwienie i ma na celu wywieranie na odbiorcy innego wpływu. Siła perswazji jest ogromną sztuką polegającą na przekonaniu kogoś do swoich racji i wyznawanych poglądów, czy wartości. Perswazja od manipulacji różni się tym, że nie powoduje ona negatywnych skutków i nie ma na celu wyrządzenia szkody psychicznej lub materialnej jednostce. Jednak, czy pojęcie manipulacji zawsze musi wywoływać w nas negatywne skojarzenia? Czym więc dokładnie jest manipulacja, dlaczego jest tak często stosowana i jakie zagrożenia z niej płyną? Czy w epoce Internetu, w której obecnie żyjemy możliwe jest zapanowanie nad czyhającymi pułapkami wynikającymi z manipulacji, czy musimy dobrowolnie poddać się jej sile? A może to właśnie manipulacja pozwala osiągać paradoksalnie dobre skutki?

"Co z tym czasem wolnym?" - czym jest pracoholizm i jak nauczyć się odpoczywać

Pracoholizm to uzależnienie, które dotyka coraz więcej osób. Wg najnowszych badań CBOS  około 11 % Polaków posiada ten problem. Dlaczego aż tak duży procent społeczeństwa cierpi na tego typu uzależnienie, czym ono jest i jak sobie z nim poradzić?

Język i kultura pracy w Polsce - co możemy robić lepiej?

Wszystkie kraje różnią się od siebie językiem, kuchnią, tradycjami, ale też kulturą, a co za tym idzie - kulturą pracy.  Jest to zbiór ogólnych zasad, które w znacznym stopniu wpływają na atmosferę, czy efektywność w firmie. Ten niepisany regulamin warunkuje komunikację i relacje między pracownikami, dress code, wygląd stanowiska pracy, rytuały i wiele innych. To zarówno pracodawcy, jak i pracownicy powinni dbać o wysoką kulturę organizacji. Chociaż w Polsce jest lepiej niż by się mogło wydawać, to wciąż pozostaje nam kilka kwestii do poprawienia.

Polityka organizacji w firmie

Polityka szkoleniowa to jeden z najważniejszych obszarów strategicznych działań HR w organizacji. Odpowiednio realizowana pozwala na dynamiczny rozwój całej firmy oraz świadome  rozwijanie kompetencji pracowników i utrzymywanie stałego poziomu ich zmotywowania. Skuteczna polityka szkolenia umożliwia lepsze zarządzanie rozwojem organizacji, szybszą realizację celów biznesowych, a na to przekłada się głównie przewaga nad konkurencją, a także ogólne doskonalenie każdego obszaru firmy i wymaganych w nim kompetencji.

Czym właściwie jest polityka szkoleniowa?

Wymagania minimum 2 lata doświadczenia...czyli aktywizacja zawodowa podczas studiów

Nadszedł piękny czas studiów. Rozpiera Cię duma, bo dostałeś się na wymarzony kierunek, w dodatku masz nieodpartą chęć by poznawać ludzi i korzystać z uroków młodości. Oczywiście, należy dać upust wszystkim cechom młodości. Lata mijają, studia dobiegają końca. OK, czas znaleźć pracę! I nagle stykamy się z murem wysokości kilku metrów. „Wymagane doświadczenie – min. 2 lata”, „wymagane doświadczenie na podobnym stanowisku” itp. No pięknie! I stawiasz pytanie czy na pewno dobrze wykorzystałeś ten czas?

Jak nie popadać w rutynę w pracy?

Według słownika rutyna to „postępowanie lub wykonywanie jakichś czynności według utartych schematów”. 

Rutyna w pracy może stać się największym wrogiem. Warto więc nie bać się zmian i kreatywności, na pewno zaprocentuje to w przyszłości. 

Pracodawca również może zapobiegać monotonii w przedsiębiorstwie. Przede wszystkim, powinien wprowadzać rotację pracowników podczas wykonywania monotonnych obowiązków. Dodatkowo może on delegować pracowników na szkolenia i kursy, przez co zdobędą oni nowe, przydatne w firmie umiejętności i wiedzę. W niektórych firmach wprowadzane są dni tematyczne, urodziny pracowników, gry szkoleniowe - wszystkie te atrakcje stanowią urozmaicenie codziennej rutyny.

Mama w pracy - prawa i przywileje

Okres ciąży oraz pierwsze lata dziecka to wyjątkowy czas dla młodej mamy i jej rodziny. Dlatego w tym okresie kobiecie pracującej przysługują specjalne przywileje. Już od pierwszego dnia, kiedy poinformujesz pracodawcę o ciąży zyskujesz pewne uprawnienia. Warto wiedzieć o przepisach ustanowionych w Kodeksie pracy, aby móc z nich prawidłowo korzystać.

Po pierwsze i najważniejsze – kobieta w ciąży oraz młoda mama zatrudniona na umowę o pracę nie może zostać zwolniona, za wyjątkiem zwolnienia dyscyplinarnego oraz w przypadku ogłoszenia przez firmę upadłości lub likwidacji. Zgodnie z Kodeksem Pracy pracodawca nie może w tym okresie zlecać: pracy w nocy, po godzinach i w ciężkich warunkach, a także wyjazdu w delegację.

«12»