MENU

PL

Mały poradnik zarządzania - zarządzanie małym i średnim zespołem

Zarządzanie zespołem, czy jest to grupa licząca kilka, kilkadziesiąt czy kilkaset osób jest nie lada wyzwaniem dla każdego przedsiębiorcy. Największym kapitałem firmy jest zgrany zespół, którego współpraca przekłada się na efektywność wyników ich pracy.

Jak zatem zarządzać małym i średnim zespołem?

Każda firma posiada kulturę organizacyjną, która pomaga współpracownikom w komunikacji między sobą i z przełożonymi. Pierwszym ważnym krokiem w zarządzaniu jest ustalenie kryteriów zatrudnienia. Nie tylko ze względu na stanowisko, ale też ze względu na to jakich ludzi chcemy mieć w zespole. Co ich ze sobą łączy, co sprawia, że dobrze im się ze sobą pracuje, czy zapobiegają wszelkim konfliktom i są ze sobą zgodni? Z każdego pracownika chcemy wydobyć to co najlepsze, jego najcenniejsze cechy i umiejętności.

Warto też ufać swoim pracownikom, ale też wzbudzać zaufanie. Jest to cecha niezbędna w każdej relacji, nawet w tej biznesowej. Jeśli nie obdarzymy się kredytem zaufania jakie będą szanse na to, że będzie nam się dobrze współpracować? Wieczne sprawdzanie, gdybanie, a może mój pracownik robi to tylko po to żebym nie miał do niego pretensji? Nie, Twój pracownik robi wszystko żeby firma plasowała się na rynku wysoko i odnosiła sukces. Sukces firmy jest małym sukcesem każdej jednostki tam pracującej.

Doceniaj swojego pracownika. Nie muszą być to koniecznie premie płacowe, wysokość wynagrodzenia. Mogą być to pochwały słowne, drobne gesty, które wpłyną na jego motywację do pracy i sprawią, że będzie czuł się potrzebny w firmie.

Ważne są również długotrwałe relacje, każdy pracownik ma prawo do rozwoju, nie musi on już zawsze być pracownikiem tej jednej firmy, może znaleźć inne stanowisko, rozwinąć swoje umiejętności i opuścić firmę. To nic złego, nie jest to żadna ujma dla kierownictwa czy przedsiębiorstwa, to wręcz zaleta, że pracownik wyniósł spod skrzydeł naszej firmy cenne umiejętności, nowe doświadczenia co pozwoliło wspinać mu się wyżej po szczeblach kariery.

Bądź autentycznym liderem. Daj swoim pracownikom wsparcie, oferuj pomoc w chwilach, gdy tego potrzebują. W pracy spędzamy większość swojego czasu. Niech pracownicy czują się w firmie wolni i bezpieczni. Niech mają świadomość tego, że każdy ich pomysł i praca będą solidnie przeanalizowane przez przełożonych. Mimo, że codzienne obowiązki podlegają ocenie, bo w jakiś sposób muszą być weryfikowane, niech ocena będzie zawsze konstruktywna i adekwatna do wykonanej pracy i włożonego w nią wysiłku.

Podsumowując, najważniejszym wyznacznikiem dobrego zarządzania jest komunikacja między współpracownikami. Ważne jest wsparcie w trudnych chwilach i wzajemna wymiana doświadczeń i poglądów. Z pewnością jest to pierwszy krok w efektywnym zarządzaniu przedsiębiorstwem.

Joanna Lubiejewska


wróć