MENU

PL

Twierdzisz, że brakuje Ci czasu? Sprawdź ile nieświadomie go marnujesz.

Ludzie w mieście żyją coraz szybciej i szybciej, presja otoczenia wywiera na nas coraz większe tempo życia codziennego. Nieustanne terminy egzaminów, zadań, prac, obowiązków gonią nas w zastraszającym tępię.  Szukając odpowiedzi na pytanie co zrobić aby przestać marnować czas warto na wstępie chociaż uświadomić sobie jak go marnujemy.

Czas to bezlitosny twór, który mija i zmienić ani cofnąć się go nie da. Więc czy warto nam narzekać, że jest go za mało? Czy warto go traktować jako wymówkę przy naszych obowiązkach? Na takich myślach właśnie tracimy go najwięcej. Gdzie jeszcze możemy szukać jakże tych uciekających nam cennych sekund by wpiąć je w nasz grafik a nie marnować na głupoty.

Zastanów się teraz, odłóż wszystkie urządzenia komunikacyjne na bok by poświęcić tę chwilę na absolutne skupienie. Na czym możesz tracić swój czas…?

Jeśli przyszło Ci coś do głowy radził bym od razu to zapisać.

Wydawać by się mogło, iż grafik dnia dopięty jest na ostatni guzik, ale często drobne sekundy uciekają na przeciąganym wstawaniu z łóżka, przeglądanie facebooka lub poczty. Jeśli to część Twoich dziennych zadań to nie ma w tym nic złego. Jednak czy wiesz, że z drobnych czynności możesz zaoszczędzić, aż godzinę?! Drugą możesz dołożyć ograniczając np. sen. Jeśli spisz po 7-8h zawsze możesz spać po 6-7. Gdy nie ma się wyjścia, a czas jest potrzebny jest to korzystne rozwiązanie.

Z czego jeszcze możemy zrezygnować by mieć czasu więcej?

Telewizja, telefon, poranna toaleta i Internet. Te czynności wykonujemy leniwie, przeciągamy je i robimy to kompletnie bezmyślnie. Przeglądanie portali społecznościowych, oglądanie kanałów w telewizji od tak sobie, przerzucanie stron internetowych – a może znajdzie się coś ciekawego.

Polecam wam pewne ćwiczenie, które opisowo jest proste jednak trochę trzeba się namęczyć z wykonaniem.

  1. Narysuj okrąg, podziel go według czasu(zakładamy na jeden dzień 24h) wykonywania poszczególnych czynności np. sen 6h, praca 8h, poranna toaleta 40min.
  2. Teraz przez tydzień dzień w dzień zapisuj dokładnie godzinowo co? Kiedy? I ile robiłeś. Np. Poranna toaleta 15min, facebook 10min, szykowanie się do wyjścia do pracy 45min

(Ważne! musisz być dokładny i konsekwentny)

  1. Analizując swoje wnioski i spostrzeżenia po całym tygodniu narysuj drugi okrąg i opisz go według swojego doświadczenia.
  2. Porównaj oba wykresy i sprawdź czy na początku miałeś rację gdzie inwestujesz czas.
  3. Wyciągnij wnioski i przeanalizuj jak możesz od tego momentu lepiej zarządzać czasem i z jakiego aspektu życia masz go sobie odjąć aby gdzieś dodać.

Osobiście sam byłem w szoku gdy moje oczy ujrzały wyniki tego ćwiczenia. Czasem nie możemy manipulować, ale możemy dostosowywać siebie do niego.

Mateusz Bobrowski


wróć